DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 21957812.36834%
Sakarya
35°

AÇIK

17:07

İKİNDİYE KALAN SÜRE

Mayıs Ayında İhracatını En Çok Artıran İl Sakarya Oldu

Mayıs Ayında İhracatını En Çok Artıran İl Sakarya Oldu

ABONE OL
Haziran 10, 2024 13:12
Mayıs Ayında İhracatını En Çok Artıran İl Sakarya Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sakarya Mayıs Ayında 1 Milyar Dolar ile Rekor Kırdı, En Çok İhracat Yapan 6. İl oldu

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre Mayıs ayında Türkiye ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,4’lük artışla 24,1 milyar dolar olarak gerçekleşti ve bu tüm zamanların en yüksek aylık ihracatı olarak kayıtlara geçti.

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan firmaların faaliyetlerini yürüttükleri illerden gerçekleştirdikleri ihracatı temel alan “Faaliyet İllerine Göre İhracat” rakamlarına göre ise Sakarya iş dünyası Mayıs ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 27, geçtiğimiz Mart ayına oranla yüzde 25 yükselişle 1 milyar 9 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu ihracat Sakarya’nın en yüksek aylık ihracatı oldu ve rekor kırıldı.

Yüzdesel Anlamda Lider

Sakarya Mayıs ayında, en çok ihracat yapan 6. il olarak toplam ülke ihracatına yüzde 4,7 oranında katkı sundu. Ayrıca Sakarya geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 27 ile yüzdesel olarak ihracatını en çok artıran il olma başarısı gösterdi.

Sektörel olarak verileri açıklayan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ise Nisan ayında Sakarya ihracatında sırasıyla otomotiv endüstrisi, çelik, demir ve demir dışı metaller, makine ve aksamları ile kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü başı çekti.

Sakarya iş dünyası serbest bölgeler dahil dünyanın 122 noktasına ihracat gerçekleştirdi. İhracatta başı çeken ülkeler ise; Fransa, İspanya, Birleşik Krallık, Polonya ve Almanya oldu.

İhracatın İthalatı Karşılama Oranı %149

İthalat rakamlarını açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) 2024 Nisan ayı verilerine göre Sakarya’da İhracatın ithalatı karşılama oranı %149 olarak gerçekleşti. Ayrıca Sakarya iş dünyası TÜİK’e göre yılın ilk 4 ayında 660 milyon dolarlık dış ticaret fazlası verdi.

Dış ticaret rakamlarını değerlendiren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ; “Ülke ihracatının tepesinde olduğumuz bir Mayıs ayını geride bıraktık. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 27’lik artışla ihracatını artıran il olduk, bunun yanında dolar bazında da en çok 4. artış gösteren il konumundayız. En çok ihracat yapan iller arasında da yükselerek 6. sıraya yerleştik. Her ay olduğu gibi ihracatımızın ithalatı karşılama oranı da %150’lilere yakın seyretti. 60 yakın ülkeye ihracatımızda ciddi artışlar kaydettik. 26 kalem sektörün 12’sinde artış yakaladık.

Sakarya’mız üretim için gerekli tüm dinamikleri bünyesinde barındıran bir il. Barındırdığı potansiyel en doğru şekilde kullanıldığında olumlu sonuçlar vermesi de beklenen bir gelişme. Ülke ihracatı içinde yıllardır ilk 10’dayız ve yükselişimiz durmadan devam ediyor. İş dünyamız her zaman üzerinde düşeni yapıyor. Daha da fazlasının olması adına rekabetçiliğimizi koruyacak, ihracatımıza hız kazandıracak yeni destek ve uygulamaların hayata geçmesini bekliyoruz.

Bunun yanında katma değerli, ihracat/kg fiyatı yüksek olan teknolojik ve hassas mühendislik gerektiren ürünlerin üretimi ve ihracatına yönelik de  destekler bizi küresel rekabette en üst lige taşıyacaktır.

Bu adımlar atılırsa Mayıs ayında yaşadığımız sıçrama bizlere artık normal gelecektir. Yaşanan zor koşullara rağmen nitelikli Türk menşeili ürünlerin dünya pazarında yer alması için emek veren, üreten Sakarya iş dünyamıza teşekkür ediyorum.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.