DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19770993.41259%
Sakarya
33°

AZ BULUTLU

13:09

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

SATSO’da Temel Dış Ticaret eğitimi verildi

SATSO’da Temel Dış Ticaret eğitimi verildi

ABONE OL
Nisan 5, 2024 09:42
SATSO’da Temel Dış Ticaret eğitimi verildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SAKARYA – Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ve Sakarya Makine İmalatçıları Birliği (SAMİB) ortaklığıyla, Ticaret Bakanlığı desteği altında yürütülen “Sakarya Uluslararası Makine ve Metal Kümesi UR-GE Projesi” kapsamında Temel Dış Ticaret eğitimi gerçekleştirildi.

Yapılan çağrı sonucunda 20 firmanın başvurduğu projeye yönelik Mart ayı başında ihtiyaç analizi sonuçları ve yol haritası belirlenerek proje kapsamında eğitim sürecine geçildi.

SATSO hizmet binasında 2 gün boyunca süren ve Eğitmen Şeyda Ataoğlu’nun sunumuyla gerçekleşen eğitimde dış ticarete yönelik ayrıntılı bilgiler paylaşıldı ve merak edilenler cevaplandırıldı.

Eğitmen Şeyda Ataoğlu tarafından temel dış ticaret kapsamında uluslararası ticarette sözleşmeler ve ödeme yöntemleri, akreditif, yasal mevzuatlar/kurallar/yaptırımlar gibi konulara değinilen eğitimde özetle şu bilgiler paylaşıldı: “Dış ticaret ve bunun altında özellikle ihracat iş dünyası için çok önemli. Bu sebeple ihracat yapılırken hata payını en aza indirgemek için uluslararası kurallara hakim olunması ve bu kurallar çerçevesinde hareket edilmesi gerekir. Sözleşmenin içeriği, ürün teslimat şekilleri ve ödeme biçimleri her ülke ve ürün için farklı olabilir, bunların iyi değerlendirilip en uygun biçimlere karar verilmesi gerekir” dedi.

Sözleşme hazırlığı ve Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması (CISG) konusunda da ayrıntılı bilgiler paylaşan Eğitmen Ataoğlu; “Sözleşme konusunda ise; sözleşmenin ayrıntılı bir şekilde hazırlanması, incelenmesi ve de sözleşmenin her sayfasına imza atılması, tarafların taleplerini net bir şekilde ifade etmeleri son derece önemlidir. Bu noktalar, ticari sözleşmenin bel kemiğini oluşturur ve net bir şekilde belirlenmelidir.”

Dış ticaretin en önemli konularından biri olan INCOTERMS hakkında ayrıntılı bilgiler veren Ataoğlu, “INCOTERMS, uluslararası ticarette kullanılan standart terimlerdir ve alıcı-satıcı arasında anlaşmazlıkları önlemeye ve ticaretin düzenli ve adil bir şekilde yapılmasına yardımcı olur. INCOTERMS’e göre mal teslimi belirlenen noktaya olması gerektiği gibi gerçekleşince mal bedelini almaya hak kazanmış oluyorsunuz.” dedi.

Temiz Ticaret kavramını da ayrıntılarıyla aktaran Ataoğlu, “Temiz ticaret kavramı, ticaret finansmanı süreçlerinde şeffaflığı, uyumu ve güvenilirliği artırmayı amaçlamaktadır. Temiz ticaret kavramını oluşturmak için bir araya gelen Wolfsberg Group, Uluslararası Ticaret Odası (ICC) ve Bankalararası Dış Ticaret Birliği (BAFT) gibi kuruluşlar, temiz ticaret prensiplerini geliştirerek finansal kuruluşlar arasında standartlar oluşturmayı ve bu alanda daha etkin bir iş birliği sağlamayı hedeflemektedirler.” dedi.

2 gün boyunca süren ve projede yer alan firmaların ilgiyle takip ettikleri eğitimin sonunda katılımcı firma temsilcilerine katılım sertifikaları SATSO tarafından takdim edildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.